Veranda, pergola přístřešek nebo altán?

09. 07. 2021

Krásné letní počasí vybízí k tomu strávit co nejvíce času venku. Proto by ve Vaší zahradě nemělo chybět nějaké odpočinkové zákoutí, nebo posezení, kde budete mít možnost přečíst si knihu, odpočinout si po náročném dni, nebo poklábosit s přáteli. Jestli právě vybíráte posezení na vaši zahradu a přemýšlíte jaké bude pro vás nejvhodnější, věnujte chvilku následujícím řádkům. Možností totiž máte mnoho. 

Na co nezapomenout

Termín venkovní posezení v sobě ukrývá mnoho možností. V zásadě se jedná se o místo, kam se pohodlně vejde celá rodina. Nejvhodnější, pro naše pohodlí, je situovat takové posezení do blízkosti domu a vybavit jej odolným a pohodlným nábytkem. Dobré je nezapomínat na osvětlení a přívod elektřiny. Kromě estetické stránky vám doporučujeme myslet i na funkčnost posezení, to by mělo svůj účel plnit i za deště.

Jaké možnosti tedy máte a jaká mají specifika?

Můžete vybírat z různých staveb. Níže najdete popis těch, které se vyskytují nejčastěji.

Veranda 

Verandou se rozumí zastřešená přístavba k domu, která není nijak vytápěna. Bývá buď otevřená, tak jak ji znáte např. z Amerických filmů, tedy jen zhotovená z trámků, bez stěn, nebo obytná. Ta může být prosklená, nebo zčásti dřevěná a často ji najdete u chat nebo chalup, jako ideální místo pro odpočinek. Pergola 

je dřevěné loubí vyrobené ze stojících trámků, které může, být spojené s domem. Zpravidla nebývá zastřešená a tvoří bázi pro popínavé rostliny, které pak přinášejí příjemné zastínění. Dnes se pergoly kromě popínavek, zastřešují i pevnými materiály, které nás ochrání i před deštěm.


Přístřešek

 je v podstatě podobná konstrukce jako pergola, která chrání prostor pouze shora, ale neuzavírá ho plně ze stran. Může stát volně, častěji je přimknut ke stěně budovy.

Altán 

Altánem se rozumí samostatně stojící zastřešená stavba, většinou ze dřeva. Altán slouží k odpočinku, ale určitě nesmíme opomíjet jeho estetickou funkci, má totiž mimo jiné zkrášlovat zahradu, či park. Nejčastějším tvarem býval čtyř až osmihran.


Víte již, která varianta je pro Vás ta nejlepší, ať vyberete cokoli, přejeme Vám příjemné posezení.

Potřebujete poradit s prodejem nemovitosti? 

https://www.luciekarlikova.cz/

Potřebujete poradit? kontaktujte mě ráda se vám budu věnovat.